O mně

Jmenuji se Jiří Kůs a pokouším se v České republice o propagaci nanotechnologií a konceptu Třetí průmyslové revoluce amerického ekonoma Jeremy Rifkina. V životě se řídím intuicí, hledám souvislosti a dobrý tvar. Jsem technik s humanitním přesahem, moje dcera o mně tvrdí, že jsem vizionář a idealista. Píšu občas básně, tesám do kamene,  a mám rockovou kytaru opřenou u počítače.

Vystudoval jsem průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Přes 20 let jsem působil v oboru průmyslové automatizace jako obchodní ředitel česko-italské společnosti. Jsem spoluzakladatelem firmy nanoSPACE a předsedou Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, jejíž vznik jsem inicioval.

Ve svých vizích vidím svět 21. století bude decentralizovaný a zároveň v síti propojený ekosystém. Digitalizace a pokročilé materiálové technologie, kam patří nanotechnologie, umožní člověku velkou lokální nezávislost. Někdy se mluví o dematerializaci výroby, po síti se přenášejí pouze digitální obrazy věcí a jejich výroba je personalizovaná a lokální, využívající např. 3D/4D tiskárny nebo holografický 3D nanotisk. Promění se skladba průmyslu i klíčových odvětví, současně dojde k proměně charakteru lidské práce. Nebude se těžit uhlí, ale data, zásadními tématy budou kybernetická bezpečnost, míra digitální svobody a udržitelnost života na Zemi. Klíčovými průmysly v České republice bude např. digitální herní průmysl, nanotechnologie, biotechnologie, průmysl spojený s kosmickým výzkumem, podobně jako u předchozích průmyslových revolucí nastoupí noví lídři.

Jsem CEO ve společnosti  nanoSPACE, která je jedinou firmou na světě vyrábějící protiroztočové lůžkoviny s nanomembránou.  Od roku 2021 jsme také propagátory a výrobci „pomalé módy“ a udržitelného oblečení z nanotextilie. Jako další cestu rozvoje firmy vidíme i cirkulární nanokosmetiku. Náš nanoSPACE je součástí projektu Česko je nano, který pořádá Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, jejíž jsem předsedou.

Jsem pyšný na své děti, Jirku a Lucku, věřím mladé generaci, že bude měnit svět a lidskou společnost tak, abychom na planetě žili ve větší pokoře a souladu s jejím ekosystémem.

 

Napsat komentář

Copyright © 2024 Jiří Kůs